NLL Draft Results

 

First round

1. Edmonton – Mark Matthews (Denver)

2. Minnesota – Brock Sorensen (Ohio State)

3. Minnesota – Kiel Matisz (Robert Morris)

4. Minnesota – Shayne Jackson (Limestone)

5. Buffalo – Dhane Smith (Kitchener-Waterloo)

6. Calgary – Joe Resetarits (Albany)

7. Calgary – Matthew Dinsdale (Coquitlam)

8. Edmonton – Curtis Knight (Whitby)

9. Colorado – Colton Clark (Bellarmine)

10. Minnesota – Alex Crepinsek (RIT)

Second Round

11. Washington – Tyler Garrison (Coquitlam)

12. Washington – Billy Hostrawser (Orangeville)

13. Buffalo – Hayden Smith (Orangeville)

14. Toronto – Bradley Kri (Orangeville)

15. Edmonton – Michael Cudmore (Hartford)

16. Buffalo – Jordan Critch (Orangeville)

17. Calgary – Jackson Decker (Burnaby)

18. Buffalo – Carter Bender (Hartford)

19. Washington – Justin Pychel (Six Nations)

20. Toronto – Mike Lum-Walker (Whitby)

Third Round

21. Washington – Mitch Jones (Orangeville)

22. Buffalo – Kevin Brownell (Robert Morris)

23. Washington – Tim Henderson (Army)

24. Minnesota – Sam Bradman (Salisbury)

25. Toronto – Kyle Pereira (Brampton)

26. Rochester – Robbie Campbell (Stony Brook)

27. Toronto – Kyle Belton (Stony Brook)

28. Edmonton – Michael Burke (Brampton)

29. Rochester – Cody Hawkins (Delta)

Fourth Round

30. Washington – TJ Cowx (Mars Hill)

31. Buffalo – Joel Matthews (Mercy)

32. Philadelphia – Michael Manley (Duke)

33. Edmonton (from Minnesota) – Simon Giourmetakis (Canisius)

34. Toronto – Dustin Caravello (Orangeville)

35. Edmonton (from Minnesota) – Mitchell Bannister (Okotokes)

36. Calgary – Chad Cummings (Kitchener)

37. Minnesota (from Edmonton) – Tyler Tanguay (Adrian)

38. Rochester – Matt Hummel (Mercyhurst)

Fifth Round

39. Philadelphia – CJ Costabile (Duke)

40. Buffalo – Wenster Green (Six Nations)

41. Philadelphia – Kevin Randall (Notre Dame)

42. Minnesota – Bryan Campbell (Brock)

43. Toronto – Robert Koger (Georgetown)

44. Colorado – Jaeden Gastaldo (Burnaby)

45. Calgary – Kyle Dexter (Calgary)

46. Minnesota (from Edmonton) – Matt Gibson (Yale)

47. Rochester – Chris Attwood (St. Catherine’s)

Sixth Round

48. Washington – Kyle Buchanan (Robert Morris)

49. Minnesota (from Calgary) – Michael Teeter (Victoria)

50. Calgary – Curtis Pridham (Calgary)

51. Minnesota – Chris Cudmore (Mars Hill)

52. Toronto – Tyler Glebe (London, ON)

53. Colorado – Alex Demopoulos (Denver)

54. Calgary – Myles Dennett (Calgary)

55. Edmonton – Kyle Goodchild (Hartford)

56. Rochester – Cody McLeod (Orangeville)